Uçak mı Akbaba mı ?

and_akbabasi
Uçak mı Akbaba mı ? 

And Akbabası, dünyanın en büyük kuşu olmakla kalmayıp aynı zamanda en yüksekten uçan kuş rekorunu da elinde bulunduruyor, Kimsenin pek inanası gelmiyor ama 8000 metrede bir uçakla çarpışıp ölen akbaba haberi doğruluyor bu gerçeği. Onlar hiç üşenmeden 8000 metreye çıkabiliyorlar. Hava akımlarından faydalanmayı öğrendikleri günden beri, o dev cüsseleriyle uçuyorlar da uçuyorlar.
***


and_condor


Evde Tek Başına

Güney Amerika'da yaşayan And akbabaları, daha çok kaya içlerinde veya mağaralarda yaşarlar. Onlar yumurtalarından bir civciv çıkana kadar yumurtanın başında beklemek yerine, yumurtayı bıraktıkları gibi havalanırlar. Yumurta uzun bir olgunlaşma döneminden sonra kabuklarını kırarak dün yaya merhaba der. Bir akbaba yavrusu yumurtadan çıktığında, yanında ne annesi ne de babası vardır. O, yalnız yaşamaya daha ilk günden başlar. Aradan kısa bir süre geçtiğinde o, artık avlanmayı öğrenmiş ve çevredeki küçük leşleri yemeye başlamıştır bile...Havanın, dağlık arazilerde dağ yamaçlarına çarparak yükselmesiısının düşmesi gibi sebeplerle hava akımları oluşur: Hava akımları sırasında sıcak havayla soğuk hava yer değiştirir, sıcak hava yükselmeye başlar. Yükselen hava And akbabalarının yükselmesi için gerekli hava akımını sağlar
***

and_condor


Aşağıda Ziyafet Var

Peru kıyılarında yaşayan 9 akbabalar, sahile vurmuş ölü balıkları yiyerek kıyıların temiz kalmasını sağlarlar. Onlar için uzun süre kanat çırpmak çok zor olduğu için, deniz aşırı uçamazlar Kıyıdaki avlar onlara yeter de artar bile.Güney Amerika akbabaları, uzun süre havada kaldıp dolaşırken altlarında bulunan tepeleri iyice süzerler.Kendileri için yiyecek bir şeyler olup olmadığını inceden inceye kontrol ederler. Bir kuş, bir koyun, at veya lama cesedini farkeder etmez inişe geçerler. Saatlerce birbirlerinden ayrı uçmakta olan akbabalar, aynı avı paylaşmak için aşağıda biraraya gelirler. Haydi bakalım en çok kim yiyecek...
***

condor


 Büyük Planör

Dev akbabalar bulundukları bölgedeki yükseltici hava akımı sayesinde yükselebileceği son noktaya geldiklerinde biraz daha yükselebilmek için başka bir hava akımına doğru yavaşça kayarlar.Orada geniş eğriler çizerek yeniden yükselmeye başlarlar.Bu hareketleri geniş bölgelerde tekrarlayarak uzun mesafeli yollar katederler.Hafif rüzgar çıkıp da akbabalar yükselmeye başladıklarında kanatlarını sürekli yatay tutarlar.Önüne çıkan engellere çarpmamak için durmaksızın manevra yapmak zorundadırlar.
***


condor

Kısa Kısa 

  • And akbabaları keskin gözleriyle ün yapmışlardır. Binlerce metre yüksekten aşağıdaki avlarını rahatça görebilmeleri bunun kanıtlarından bir tanesidir. And akbabalarının koku alma organları da diğer kuşlara göre çok gelişmiştir.
  • En büyük düşmanları insanlardır, iriliğinden dolayı kolayca avlanabilme riski onları insanlardan daima uzak tutmuştur.
  • 50 yıl civarında yasayanları vardır.
  • Ağırlıkları 11-13 kg arası, kanat açıklıkları 3.5-4 m kadardır.
  • Gündüzleri yalnız geçirmelerine rağmen geceleri hep birlikte geçirirler...
***
 
0