Peygamber Efendimizin Üstünlükleri

 

Güzel Ahlakından

-Konuşmaya tebessüm ederek başlardı.
-Yabancı ve tanıdıklarla, çocuklarla latife, şaka yapardı. Fakat bunlar Allahü tealayı bir an bile unutmasına sebeb olmazdı.
-Yatağının için hurma iplikleri ile dolu ve deriden yapılmıştı. İçi yünle dolu bir yatak getirdiklerinde kabul etmedi ve : "Ya Aişe, Allahü tealaya yemin ederim ki, eğer istesem, Allahü teala her yerde altın ve gümüş yığınlarını yanımda bulundurur" buyurdu.

Faziletlerinden


-Gayet açık, kolay anlaşılır olarak konuşurdu. Çeşitli yerlerden gelip sualler soranlara onların lisanıyla cevaplar verirdi. İşitenler hayran olurlardı. "Allahü teala beni çok güzel yetiştirdi" buyurdu.
-Bilerek veya bilmeyerek , büyük olsun , küçük olsun, peygamberliği bildirilmeden önce ve sonra hiçbir günah işlememiştir. Çirkin hiçbir hareketi görülmemiştir.
-O' nu sevmek , kadın, erkek, çocuk her müslümana farzdır. Yani Allahü tealanın emridir. O' nu sevmenin alameti herzaman ve her işimizde dinine, yoluna, sünnetine, ve ahlakına uymaktır.

Mucizelerinden

-Resul aleyhisselam efendimiz, abdest alıp mestlerinden birini giyip, ikincisine elini uzatırken, bir kuş geldi. Bu mesti kapıp hayavaya kaldırarak silkeledi. İçinden bir yılan düştü. Sonra kuş mesti yere bıraktı. Bugünden sonra ayakkabı giyerken ters çevirerek silkelemek sünnet oldu.
-Peygamber Efendimiz , birçok ülkenin kralına sultanına elçiler ve mektuplar göndererek islamiyete davet etti. Acem padişahı Hüsrev Pervizede iman etmesi için bir mektup gönderdi. Hüsrev çok kötü bir kimse idi. Mektubu parçaladı ve getiren elçiyi de şehit etti. Resul aleyhisselam bunu işitince çok üzüldü. "Ya Rabbi benim mektubumu parçaladığı gibi, onun mülkünü parçala" dedi. Resullullah efendimiz hayatta iken Hüsrevi, kendi oğlu Şiruye hançerle parçaladı. Hazret-i Ömer "radıyallahu anh" halife iken, acem yani iran hemleketinin hepsini fethedip, Hüsrevin neslide, mülküde kalmadı.


+3