Ay günü ve Görünen Ay 'ın Hareketi, Evreleri. Yazdır
Salı, 24 Mart 2009

Ay 'ın kendi ekseni etrafındaki dönme hızı çok yavaşImage Olduğundan Ay günü Yer gününe göre çok uzundur. 1 Ay günü yaklaşık 14 Yer gününe eşittir. Yüzeye uzun süre gelen Güneş Işınlarından dolayıda bir taraf oldukça sıcak, diğer tarafta oldukça soğuktur.

Ay 'ın Yer 'in çevresinde dolandığını biliyoruz. Bu dolanma boyunca 1 günde yıdızlara göre 13° lik doğuya doğru bir öz hareketi vardır. Bunun anlamı Ay doğu noktasına herğün 52 dk geç gelmektedir.

Ay 'da Güneş Sistemindeki tüm gökcisimleri gibi yansıttığı ışığı Güneş 'ten almaktadır. Ay Yer çevresindeki yörüngesinde bulunduğu yere göre bazı evreler gösterir. Şimdi bu evreleri adım adım açıklamaya çalışalım.

ImageYeniay

Ay Güneş ile beraber doğar ve Güneş ile batar. Bu evrede Ay gözlemci tarafından görülemez.

ImageHilal

Ay Güneşin doğusunda kalmaktadır. Ay - Yer - Güneş arasındaki açı çok 90° den küçüktür. Hilal evresinin gözlem süresi kısadır. Çünkü Güneş battıktan sonra batı ufkuna yakın gözlenir.


Imageİlk Dördün

Yeni Ay safhasından yaklaşık bir hafta sonra Ay, yarım daire şeklinde görülür. Bu sırada Ay 'ın uzanım açısı 90° dir. Güneş battığı zaman


ImageŞişkin Ay

İlk Dördün safhasından sonra Ay 'ın uzanım açısının 90° ile 180° arasında olduğu zamanlar oluşan evre şişkin evre olarak bilinir.


ImageDolun Ay


Ayın uzanım açısı 180° olduğunda gözlenen evredir. Bu evrede Ay Güneş batarken doğu ufkundan doacaktır. Dolun Ay 'ın bulunduğu zamanlarda gözlem şartları uygun değildir.ImageSon Dördün


Ayın uzanım Açısı 270° olduğunda gözlenen evredir. Bu evrede Güneş dogarken Ay Gözlemcenin meridyenindedir.


Aşağıdaki şekil evrelerin nasıl gerçekleştiğini pekiştirmenizi sağlayabilir.

ImageAy gözlemcinin meridyeninde olacaktır. 
< Önceki   Sonraki >