Şaka Gibi Bir Kale Fethi

kale

Köprülü Mehmet paşanın ölümü ile oğlu Fazıl Ahmet paşa sadrazam yani başbakan oldu. Sene 1663. Türk Ordusu iki yüz binden fazla asker ile Tunaboylarında bulunuyordu. Bu sefer de Almanlar, Türk topraklarına saldırmışlardı. Önlerindeki Tuna nehrinin kuzeyine geçebilmek için, bir köprüye ihtiyaç vardı. Durum sıkışık olduğundan nehir üzerine 17 adet gemi uç uca bağlanarak; bir köprü yapıldı ve asker karşı kıyıya geçirildi. Askere dinlenme verildi.
 

Bu istirahat esnasında, Aydın, Manisa taraflarından gelen sancak askerleri, yeni gördükleri bu toprakları merak ediyorlardı. 300 kadar asker söyle bir dolanalım diyerek, ordugâh yerinden gizlice sıvıştılar. Bir müddet gittikten sonra, önlerine çıkan bir kalenin nöbetçilerinden, satın almak için yiyecek bir şeyler istediler. Bu kale Almanlarındı. Nöbetçi hiç bir şey belli etmeden kapıları açıp, bu 300 askeri içeri aldı. Kapıları da kapattı... içeri giren askerler, söyle bir etrafa baktılar kalede cami görünmüyordu. Halbuki Türk kalelerinde bir cami bulunuyordu. Vaziyeti anladılar ama artık çok geçti. Almanlar topluca bu askerlerimizin üzerine saldırdılar. Öyle bir cenk oldu ki, her taraf kan içinde kaldı. Bu cengaverler-den de epeyce şehit verildi, ancak Almanlar perişan oldular. Büyük bir kısmı öldü, diğerleri de esir oldular. Tata kalesinin burçlarına Türk bayrağı çekileli, bir miktarı ora da bekçi olarak kalıp; geri kalanları, Tuna boyundaki ordugâha esirlerle döndüler.


Durum serdara yani başkomutana arz edilince, bu duruma çok kızdı. Bunların yani kale alanlarının, emirsiz gittikleri için İDAMINI emir etti. Diğer vezirler rica ederek bu cezanın hafifletilmesini istedile O da peki bunlara kendi komutanları ceza versin dedi. Komutanları bunlara değenek cezası verdi. Aldıkları esirleri de ellerinden alındı. Türk ordusunu zaferden zafere koşturan sır burada idi. Disiplin her şeyin başında geliyordu. Bunu zedeleyen, başarılı olsa bile suçlu sayılırdı. Bu vatana ve millete hizmet edenleri rahmetle anıyoruz.

+8

Yorumlar 1

ibrahim
ibrahim Tarih 31 Mayıs 2018 14:01
ÇOK GÜZEL ALATMIŞSINIZ ALLAHÜ TEALA SİZDEN RAZI OLSUN

SİZLERİ SEVİYORUZ
Yorum ekle

Yorum ekle

Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız