Çevre kirliliği besin ağlarına zarar verir mi ?

çevre kirliliği Besin Ağları Zarar Görebilir mi?

Besin ağlarında yer alan her canlı bir diğeriyle beslendiğinden, bir bitki veya hayvanın ortadan kalkması başka birçok canlıyı etkiler. Burada, besin ağının zarar görebileceği üç farklı yol anlatılmıştır.
Tropik yağmur ormanlarının çok büyük alanları acımasızca yeni tarım arazisi yaratmak için kesiliyor. Ölü bitkiler ve hayvanlar olmaksızın toprak besin üretmek için çok zayıf kalıyor.
Fabrikalar kadmiyum gibi zehirli kimyasalları çevreye boşaltıyorlar. Bu zehir, bitki ve hayvanlara besin ağları aracılığıyla geçebilir. Böylece onları ve onları yiyen insanları zehirlerler.
Bir bölgede belli bir hayvan türü ortadan kalkarsa bu hayvanı yiyen diğer hayvanlar da etkilenir. Örneğin, birçok deniz kuşunun besini olan yı-lanbalıkları yakalanıp çiftlik hayvanı besini haline getirildiğinden, deniz kuşlarının besinleri artık azalıyor.

İnsanların Neden Olduğu Atıklara Ne Oluyor?

Tabiatda gerçekleşen geri dönüşüm birçok insan toplumunda başarılamamaktadır.
Evlerden ve fabrikalardan gelen atıklar çevre tarafından ortadan kaldırılamıyor.
Ev ve dükkanlardan gelen birçok atık toprağa gömülür. Toprak çöpü saklar, Leş yiyicilerden korur ve kötü kokmasına engel olur.
Nükleer enerji santralleri yüzyıllar boyunca tehlikeli olarak kalacak olan atıklar üretir. Atık, bir beton kalıbın içine yerleştirilir ve yeraltında saklanır ya da denize atılır.
Fabrikalardan gelen atıklar genelde zehirlidir. Bazı fabrikalar atıkları dikkatlice ortadan kaldırırken, birçok başka fabrika, havayı, toprağı ve suyu atıklarıyla zehirlemektedir.

Çevrenizi nasıl koruyabilirsiniz?


Genellikle attığınız şeyleri kullanıp, kullanamayacağı! uza bir bakın. Gruplar halinde toplandıklarında, ev atıklarının birçoğu geri dönüşüm merkezlerine gönderilebilir.
Kâğıt, karton, kâğıt mendil yeni kâğıt yapmak için kullanılabilir. Ayrıca kâğıdı yalıtım için kullanmak da olası.
Plastik torba birkaç sefer kullanılabilir. Ancak birçok plastik ürünü geri dönüştürülemez.
İçecek kutusu gibi birçok metal besin kutusu geri dönüştürülüp tekrar kullanılabilir.
Çürüyen sebze ve meyvalar gübre dediğimiz, toprağa birçok faydası dokunan bir madde üretirler. Bunları bahçenize gömebilirsiniz.
Paçavralar çatı yalıtım malzemesi ya da mobilya dolgusu yapmak için kullanılabilir.
İçecek kutuları gibi birçok metal besin kutusu geri dönüştürülüp tekrar kullanılabilir.

 
+1